Czas wolny

Wyjątkowy koncert Art’n’Voices w brzozowskiej bazylice

W brzozowskiej Bazylice Mniejszej odbył się koncert muzyki a cappella w wykonaniu zespołu wokalnego Art’n’Voices. Oktet z Trójmiasta i Wejherowa to laureaci Fryderyka 2021 w kategorii Najlepszy Album: Muzyka Współczesna. Był to kolejna już odsłona IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku.

Pomysł na zorganizowanie festiwalu w naszym mieście powstał z potrzeby ożywienia muzyki organowej. Poprzez koncerty w różnych konfiguracjach, chcemy zainteresować odbiorców muzyką organowa, gdyż jest to jeszcze muzyka mało znana – niszowa, w szczególności na naszym terenie. Na tutejszych terenach organy kojarzą się wyłącznie z muzyką religijną – z kościołem – wyjaśnia Łukasz Kot, dyrektor organizacyjny festiwalu.

Koncerty organowe odbywają się właśnie w kościołach, ponieważ w nich mamy dostęp do instrumentów. Organy to instrument bardzo specyficzny, poza kościołami możemy znaleźć je w budynkach filharmonii, czy w wielkich salach koncertowych.

Wykorzystując potencjał instrumentów organowych w naszym mieście, chcemy pokazać, że organy to nie tylko muzyka religijna, ale mogą one zabrzmieć w połączeniu z innymi instrumentami. Poza solowym brzmieniem organów podczas tegorocznych koncertów będziemy mogli usłyszeć ciekawe połączenia organów z innymi instrumentami: puzonem, skrzypcami, fletem, a także ze śpiewem.

Źródło i link do większej ilości zdjęć: Brzozów24