Czas wolny

Brzozowski Dom Kultury

Brzozowski Dom Kultury rozpoczął działalność w 1956 roku w budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wybudowanym w 1910 roku. Pod okiem doświadczonych instruktorów prowadzimy zajęcia muzyczne, taneczne i plastyczne.

Ściana budynku zbudowanego z czerwonej cegły. Na urze napis z czarnych liter : Brzozowski Dom Kultury

Muzyka

Koncert czteroosobowego zespołu muzycznego.

W 1966 roku powstało Społeczne Ognisko Muzyczne, które działało pod patronatem Towarzystwa Ognisk Artystycznych w Rzeszowie i kształciło młodzież w klasie akordeonu oraz fortepianu. W 1975 roku, po reorganizacji administracyjnej, weszło do struktur Towarzystwa Ognisk Artystycznych w Krośnie. Od 1984 roku funkcjonuje jako Ognisko Muzyczne Brzozowskiego Domu Kultury pod kierunkiem Zygmunta Podulki.

Pracuje z nami 12 nauczycieli w klasach instrumentów: fortepian, akordeon, keyboard, gitara, gitara basowa, flet, trąbka, saksofon, skrzypce i perkusja. Prowadzimy również zajęcia z wokalu, umuzykalnienia i zajęcia zespołowe.

Nauka odbywa się w 6-letnim dziale dziecięcym i 4-letnim dziale młodzieżowym. Uczniowie poniżej 7 roku życia przyjmowani są do etapu przygotowawczego. Uczą się u nas również absolwenci, którzy ukończyli ognisko lub Szkołę Muzyczną i realizują indywidualny program na instrumencie dodatkowym lub w klasie wokalnej.

W roku 2019/2020 na zajęcia uczęszczało 163 uczniów, z czego 129 przystąpiło do egzaminów półrocznych.

Nasi uczniowie biorą udział w cyklicznych imprezach organizowanych przez Dom Kultury, takich jak: „Mikołajkowe Debiuty”, „Koncert kolęd”, „Nie takie stare…( jak świat)”, „Dzień Matki”, koncert dla rodziców na koniec roku. Liczna grupa wokalistów bierze również udział w konkursach i przeglądach wokalnych zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich.

Opłata:

zajęcia muzyczne: 35 zł/godz
umuzykalnienie: 10 zł/godz

Terminy zajęć:
poniedziałek–piątek: 14:00–19:00 (ognisko muzyczne)
poniedziałek–czwartek: 15:30–18:00 (zajęcia umuzykalniające)

Od 2020 roku istnieje także możliwość uczestnictwa w nowych zajęciach. Są to tzw. „zajęcia gordonowskie” skierowane do rodziców i niemowląt oraz małych dzieci, które są w okresie najwrażliwszym na naukę muzyki. Na gordonkach posługujemy się naturalnym procesem budowania słownika melodycznego i rytmicznego, pozwalamy na swobodę w ruchu i improwizację oraz spontaniczne reakcje dzieci. Poprzez zabawę z wykorzystaniem prostych rekwizytów, dzieci zaznajamiają się z różnorodnymi skalami, typowymi i nietypowymi rytmami oraz pracują nad koordynacją ruchową, dzięki czemu w przyszłości stają się świadomymi odbiorcami, którzy rozumieją i z łatwością odczuwają muzykę całym swoim ciałem.

Opłata: 15zł/godz

Terminy zajęć:
środa: 16:00–16:45 (dzieci od 0 do 2,5 roku)
piątek: 16:00–16:45 (dzieci od 3 do 5 lat)

Taniec

Pary tańczące na scenie. Panie w długich białych sukniach, a panowie w biaych koszulach i ciemnych spodniach

Od 2013 roku przy Brzozowskim Domu Kultury działa zespół taneczny „Tamitu”. Założycielką, opiekunem artystycznym i choreografem jest  Agnieszka Wójcik-Gdula. Uczestnicy pracują w trzech grupach wiekowych: 6–11 lat, 12–15 oraz powyżej 15 roku życia. Tancerki wyspecjalizowały się w widowiskowej kategorii show dance, która łączy w sobie wiele stylów tanecznych oraz elementy gimnastyki i akrobatyki sportowej. Starsze dziewczyny nie stronią także od choreografii latynoamerykańskich czy jazzowych.

Każdego roku grupy biorą udział w warsztatach tanecznych, podnoszą swój poziom artystyczny, poznają nowe formy taneczne, a następnie wykorzystują je do swoich układów. Ogromnie ważna w zespole jest przyjaźń, wzajemny szacunek oraz zamiłowanie do tańca i świadomość tego, że jeśli się czegoś podejmujemy, musimy robić to z pasją, sercem i oddaniem.

Pomimo krótkiej historii jesteśmy rozpoznawalni i doceniani na estradach regionalnych i ogólnopolskich. Nasze tancerki odnoszą sukcesy w licznych konkursach.

Od 2018 roku działa sekcja tańca nowoczesnego pod kierunkiem choreograf Aleksandry Bryś. Prowadzimy też ognisko taneczne dla dzieci od 5 roku życia. Podstawowym zadaniem zajęć jest wyłonienie uzdolnionych tanecznie dzieci do naszych zespołów tanecznych.

Raz w tygodniu prowadzimy zajęcia dla dorosłych: z tańca towarzyskiego solo latino dla pań oraz klasycznie w parach.

Opłata: 15zł/godz

Terminy zajęć:
poniedziałek: Ognisko taneczne grupa I (młodsza)  17:00–18:00, grupa II (starsza) 18:00–19:00
wtorek: Tamitu Mini 17:00–19:00
środa: Hip-hop grupa I (młodsza) 17:00–18:00, grupa II (starsza) 18:00–19:00, DMC (zajęcia dla dorosłych) 19:00–20:00
czwartek: Tamitu Mini 17:00–19:00
piątek: Tamitu  17:00–19:00
sobota: Tamitu 11:00–13:00

 Plastyka

Duży abstrakcyjny obraz zawieszony w starym wnętrzu. Po bokach dwie drewniane rzeźby

Od wielu lat działa u nas sekcja plastyczna prowadzona do ubiegłego roku przez Michała Florka, a aktualnie przez Natalię Nowak. Zajęcia mają charakter indywidualny. Uczestnicy poznają różnorodne techniki rysunkowe (ołówek, węgiel, pastele, tusz) oraz malarskie (farby olejne, akwarelowe, pastele suche i tłuste), by przy ich pomocy nauczyć się jak narysować lub namalować nie tylko martwą naturę, ale również swoją fantastyczną, abstrakcyjną wizję malarską. Używane są również  inne  techniki  takie,  jak quiling, glina rzeźbiarska czy nożyk do cięcia.  Zajęcia obejmują praktyczne ćwiczenia tradycyjnymi środkami wyrazu plastycznego takimi jak: kompozycja, przestrzeń, kolor i barwa, światło, cień, linia i kreska, faktura i bryła.

Nowością od 2020 roku są zajęcia przygotowujące uczniów merytorycznie i technicznie w dziedzinie projektowania, sztuki i rzemiosła. Tworzenie oraz wiedza z zakresu edytorstwa i ilustrowania książek. Prace związane z fotografią, tworzeniem plakatów, ulotek czy zaproszeń.

Prace naszych artystów prezentowane są regularnie w pomieszczeniach Brzozowskiego Domu Kultury.

Opłata: 35 zł/godz

Terminy zajęć:
poniedziałek–piątek: 14:00–19:00

Kontakt:

Brzozowski Dom Kultury
ul. Armii Krajowej 3
36-200 Brzozów
tel. 13 434 19 38
e-mail: dkbrzozow@gmail.com
bdk.brzozow.pl

Dyrektor: Jan Florek