Szkoły, przedszkola, żłobki

Wycieczka do Warszawy SP nr 2 w Przysietnicy

W dniach 6 i 7 września bieżącego roku odbyła się wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Pawła Komborskiego w Przysietnicy do Warszawy. Inicjatorem i sponsorem tego edukacyjno – turystycznego wydarzenia było biuro poselskie posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Adama Śnieżka oraz Burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński.

Celem wycieczki było  poznanie miejsc pamięci narodowej, kształtowanie postaw szacunku dla dziedzictwa kulturowego, wzbogacenie wiedzy uczniów pozwalające lepiej zrozumieć historię Polski oraz rozbudzenie ciekawości przedmiotami ścisłymi.

Na początku pobytu w stolicy uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w ciszy i skupieniu poznawali i przypominali sobie trudną historię Polski.  Dzięki swojej innowacyjnej formule Muzeum w sposób bardzo interesujący odpowiada o losach powstańców z 1944 roku. Dzięki multimedialnym ekspozycjom, licznym autentycznym rekwizytom pochodzącym z tamtego okresu, wiernie oddaje klimat tamtych wydarzeń i atmosferę powstańczej Warszawy. Młodzież mogła poznać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także codzienne życie ludności cywilnej.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe w Warszawie, jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych i obejmuje malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Następnie uczniowie zwiedzili Starówkę i Łazienki Królewskie. Przeszli spacerem na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowali zmianę warty. Obejrzeli także Ogród Saski z przepiękną XIX-wieczną fontanną.

Następnie uczniowie udali się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Miejsce widziane najczęściej w telewizyjnych programach informacyjnych teraz młodzież mogła zobaczyć na żywo od wewnątrz. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić galerię Sali Posiedzeń Sejmu, hall główny, w którym znajdują się: makieta kompleksu budynków sejmowych a następnie Salę Kolumnową oraz „korytarz marszałkowski”.

Ogromną radość sprawiła uczniom wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Jest to miejsce niezwykłe. To tutaj można samodzielnie eksperymentować, przeprowadzać doświadczenia i we wszystkim uczestniczyć czynnie. Młodzież bawiła się  świetnie, ucząc się i  poznając otaczający nas świat. Nawet najmniej zainteresowani przedmiotami ścisłymi uczniowie, stwierdzili, że Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które każdy uczeń powinien odwiedzić, by tak naprawdę zrozumieć choć w małym stopniu prawa i teorie rządzące naszym światem.

Wycieczka do Warszawy dostarczyła młodzieży wiele emocji i wrażeń oraz sporą dawkę wiedzy, nie tylko historycznej, ale także naukowej. Wielu opuszczało to wspaniałe miasto z myślą, że wkrótce tu powrócą.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować sponsorom za zorganizowanie wycieczki, za życzliwość oraz wsparcie naszej działalności.

                                                                                            Wiesława Szarek