,,Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja, w którą od kilku lat włącza się również biblioteka w Górkach i jej sympatycy.
Trasa rajdu w tym roku wiodła w kierunku Zmiennicy, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć drewniany kościół zbudowany w 1810 roku w Jasionowie, a w latach osiemdziesiątych przeniesiony właśnie do Zmiennicy. Wraz z kościołem przeniesiono również płytę nagrobną rycerza, szlachcica Adama Wzdowskiego, zmarłego w 1539 roku. Wzdowski był wojskim sanockim, odziedziczył po ojcu część miasta Nowotańca, wieś Strachocinę, a także był dziedzicem Wzdowa. Płyta ta jest najstarszą płytą nagrobną w rejonie brzozowskim. Wcześniej służyła za stopień ołtarza głównego w kościele w Jasionowie, natomiast teraz jest pięknie wyeksponowana na placu przykościelnym w Zmiennicy. Obejrzeliśmy również neogotycki spichlerz dworski z I poł. XIX w. Murowane z kamienia i cegły ściany obiektu, pokryto tynkiem. Dawniej stanowił część zabudowań dworskich, niestety jedynie on przetrwał do czasów dzisiejszych. Odwiedziliśmy również Kościół Parafialny pw. św. Katarzyny w Jasionowie, wzniesiony w latach 1939-1956, którego wnętrze częściowo zostało przeniesione z dawnego kościoła. Na szczególną uwagę zasługuje późnogotycka chrzcielnica z XV/XVI wieku, kamienna z bogatą dekoracją heraldyczną.
Dziękujemy serdecznie proboszczowi Romanowi Lorencowi, za pokazanie kościoła i przekazanie nam cennych i ciekawych informacji. Po drodze zatrzymaliśmy się również przy Pałacu Ostaszewskich, obiekt ten stanowi obecnie własność prywatną i niestety smutno patrzeć, bo niszczeje z roku na rok. Naszą wyprawę zakończyliśmy ogniskiem przy obiekcie sportowym w Górkach. Za udostępnienie miejsca dziękujemy LKS Górki, a za przygotowanie ogniska Grzegorzowi Ostrowskiemu. Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że mieszkamy w ciekawej okolicy, a świat z perspektywy roweru jest jeszcze piękniejszy.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu rowerowego za udział, cudowną atmosferę oraz piękne wspólne chwile. Najlepsza ekipa na świecie!
Klaudia Szteliga
Fot. Urszula Florek, Edward Florek, Marian Cecuła