Opieka i wsparcie

Ochotnicza Straż Pożarna w Przysietnicy zainstalowała defibrylator AED

OSP Przysietnica z defibrylatorem AED. Każdy z jego pomocą może ratować zagrożone życie. Automatyczny defibrylator na ścianie remizy jest dostępny całą dobę.

obrazek

W końcowych dniach stycznia br. na ścianie remizy OSP w Przysietnicy został zainstalowany defibrylator AED. Defibrylator AED znajduje się w specjalnym pojemniku, chroniącym go przed warunkami atmosferycznymi. Pojemnik znajduje się na frontowej ścianie, między bramami garażowymi. Z urządzenia, w razie konieczności ratowania czyjegoś życia, może skorzystać każda, nawet nieprzeszkolona osoba. Jest on przeznaczony do użytku publicznego.  Wskazaniem do użycia AED jest rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia.

Jak je rozpoznać ? Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy udrożnić drogi oddechowe u osoby nieprzytomnej i przez 10 sekund nasłuchiwać oddechu i obserwować ruch klatki piersiowej. Jeżeli nie słyszymy oddechu i nie widzimy żeby klatka piersiowa się unosiła bądź mamy wątpliwości należy niezwłocznie rozpocząć uciskanie klatki piersiowej i wysłać kogoś po AED!

Koszt zakupu i montażu urządzenia to przeszło 10 tys. zł. Druhowie OSP wraz z członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej postanowili, że pieniądze, które zbiorą z corocznego rozprowadzania kalendarzy strażackich przeznaczą na AED. Do akcji przyłączyły się również osoby prywatne oraz przedsiębiorący z  regionu.

Każdemu kto będzie potrzebował pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia będzie można jej udzielić jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych – przekazują strażacy z OSP Przysietnica. Aby uzyskać dostęp do urządzenia wystarczy przekręcić kapsułę w lewo. Informujemy osoby pobierające defibrylator w celu ratowania ludzkiego życia, iż otwarcie kapsuły powoduje załączenie się syreny alarmowej, co ma poinformować naszych druhów (otrzymają wiadomość sms) o potrzebie przybycia do remizy. O tym fakcie informujemy również wszystkich mających ochotę na zrobienie głupiego żartu, a przede wszystkim potencjalnych złodziei. Należy wiedzieć, że urządzenie jest pod stałym monitoringiem.

Do obsługi tego urządzenia nie trzeba żadnych wyjątkowych umiejętności, ani żadnego przeszkolenia. Wystarczy je uruchomić zielonym przyciskiem. Następnie urządzenie za pomocą automatycznie wydawanych komend wyjaśni krok po kroku jakie czynności należy wykonać, by poprawnie przeprowadzić defibrylację – tłumaczą druhowie z OPS Przysietnica.

Prosta obsługa i ogromna pomoc w ratowaniu życia

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator – AED) to urządzenie, które analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Mówiąc wprost – zwykłych ludzi. Defibrylator, użyty w jak najkrótszym czasie, realnie zwiększa szansę na przeżycie osoby w nagłym zatrzymaniu krążenia. Urządzenie AED jest w stanie przywrócić normalny rytm serca oraz znacząco pomóc świadkowi zdarzenia w prowadzeniu akcji resuscytacyjnej. Urządzenie jest w pełni automatyczne, na pewno nie zaszkodzi poszkodowanemu, bowiem osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia, bardziej zaszkodzić się nie da.

Zakup defibrylatora i umieszczenie go w miejscu ogólnodostępnym znacznie podniesie bezpieczeństwo i możliwości przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach związanych m.in. z nagłym zatrzymaniem krążenia(NZK). Użycie defibrylatora AED oraz odpowiednia resuscytacja krążeniowo-oddechowa zwiększa szansę przeżycia z 2% do nawet 75%.

Druhowie apelują do mieszkańców, aby przekazywali tę informację w swoich domach, gościom oraz wczasowiczom.

Strażacy w najbliższych tygodniach planują serię spotkań z mieszkańcami, podczas, których będą informować jak korzystać z defibrylatora.

obrazek

Źródło: Materiały nadesłane/ infopodkarpacie.pl