Odpady zielone to odpady komunalne stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych i ogrodów, tzn. ścięta trawa, kwiaty i liście, rozdrobnione gałęzie, części zielone gałęzi.
Odpady ulegające biodegradacji należy:
- zagospodarowywać w przydomowych kompostownikach
- dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Kompostowanie
Kompostowanie jest najtańszą, najprostszą i zgodną z naturalnymi procesami metodą zagospodarowania odpadów organicznych pochodzenia roślinnego. Uzyskujemy doskonały materiał, z którego można uzyskać ekologiczny nawóz nadający się do nawożenia przydomowych ogródków.
Co można kompostować:
- resztki roślinne
- chwasty
- odpady kuchenne
- popiół drzewny
- torf
- gnojówkę, obornik
- skorupki jaj
- fusy
- darń, osady denne z sadzawki
- liście i skoszona trawa
- kora drzew, trociny, drobne lub rozdrobnione gałęzie.
Nie kompostujemy:
- roślin porażonych chorobami grzybowymi, bakteryjnymi i wirusowymi
- związków wapnia (przyśpiesza to wprawdzie rozkład substancji organicznych, lecz jednocześnie usuwa azot i blokuje rozpuszczalne w wodzie fosforany)
- materiału niedostatecznie rozdrobnionego
- materiałów skażonych metalami ciężkimi, pozyskiwanych np. z okolic dróg o dużym nasileniu ruchu
- materiałów wcześniej konserwowanych chemicznie, np. skórki pomarańczy, bananów i innych cytrusów.
Miejsce przeznaczone do kompostowania powinno być nieco wzniesione, by zabezpieczyć powstający kompost przed zalewaniem wodą opadową.
Ważne jest także ocienienie pryzmy przez drzewa lub krzewy i osłonięcie od wiatru. Niezwykle użytecznym krzewem jest czarny bez, który pochłania zapachy powstające podczas procesu rozkładu substancji organicznych.
Proces kompostowania może przebiegać w pryzmach, w kompostownikach wykonanych własnoręcznie lub kupionych w sklepach ogrodniczych. W każdym przypadku w ogrodzie należy przewidzieć miejsce magazynowania materiałów przeznaczonych do kompostowania oraz miejsce magazynowania gotowego kompostu.