Renta wdowia, czyli wypłata świadczeń łącznie z rentą rodzinną

Renta wdowia to nowe świadczenie wprowadzone ustawą, która weszła w życie w 2024 roku. Jej celem jest wsparcie finansowe dla wdów i wdowców po zmarłych małżonkach, którzy pobierają emeryturę lub rentę. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem np. emeryturą.
Uprawnione wdowy oraz uprawnieni wdowcy, którzy mają prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia (np. emerytury), od 1 lipca 2025 r. mogą otrzymać:
- 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo
- 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
Sami wybierają najkorzystniejszy dla siebie wariant.
Kto może otrzymać rentę rodzinną łącznie z własnym świadczeniem
Aby otrzymać rentę rodzinną wraz z własnym świadczeniem, trzeba spełnić łącznie wszystkie poniższe warunki:
- Posiadać prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku,
- Osiągnąć wiek emerytalny, tj. kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat
- Pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- Nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
- Nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Jeśli osoby uprawnione nie mają dotychczas przyznanej renty rodzinnej lub własnego świadczenia, a spełniają warunki do ich przyznania, w pierwszej kolejności muszą złożyć o nie wniosek. Następnie powinny złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD).
Kiedy można składać wnioski?
Wniosek o rentę wdowią (wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną) można złożyć do 31 lipca 2025 r. Jeżeli uprawnione wdowy i uprawnieni wdowcy zrobią to w tym terminie, mogą otrzymać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r. Jeżeli natomiast zrobią to po 31 lipca 2025 r., to ZUS wypłaci rentę wdowią od spełnienia warunków, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.
Można łączyć świadczenia z różnych instytucji
Rentę rodzinną można otrzymywać nie tylko z ZUS. To również świadczenie, które wypłacają inne organy emerytalne lub rentowe, np.:
- renta rodzinna dla rolników,
- wojskowa renta rodzinna albo
- policyjna renta rodzinna.
Jeśli wdowa lub wdowiec ma prawo do świadczeń z ZUS oraz z innej instytucji emerytalnej lub rentowej, np. z Wojskowego Biura Emerytalnego (WBE), to najpierw ZUS potwierdzi prawo do łącznej wypłaty świadczeń, a następnie każda z tych instytucji będzie odrębnie wypłacała świadczenie, za które odpowiada. Dane z innych instytucji ZUS pobierze we własnym zakresie.
Kwota limitu renty wdowiej
Suma połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, tj. 5636,73 zł. Do tego limitu wliczają się także świadczenia z instytucji zagranicznych oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów wraz ze wskazanymi w ustawie świadczeniami, których łączna wypłata zostanie ustalona.
Gdzie można złożyć wniosek o rentę wdowią?
- w placówkach ZUS,
- listownie,
- Przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE)
Ankieta dot. uprawnień
Na stronie internetowej ZUS dostępna jest specjalna ankieta – test uprawnień dotyczący łączenia świadczeń z rentą rodzinną. Dzięki niej, krok po kroku, można sprawdzić czy spełnia się warunki, aby skorzystać z renty wdowiej. Ankieta ta jest połączona z kalkulatorem do wyliczenia szacunkowej kwoty połączonych świadczeń.
Więcej informacji
- Wypłata świadczeń łącznie z rentą rodzinną – nowe zasady od 2025 roku
- Najczęściej zadawane pytania
- Ankieta – sprawdź, czy masz uprawnienia do połączonych świadczeń
- Kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną
- Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD)
- Tutorial na YouTubie Renta wdowa – jak złożyć wniosek na Platformie Usług Elektronicznych PUE/eZUS
- Tutorial na YouTubie Renta wdowa – jak złożyć wniosek papierowy