Gmina Brzozów partnerem projektu „LIFE Podkarpackie Żyj i Oddychaj”
W dniu 3 lipca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego została podpisana umowa partnerska na realizację przedsięwzięcia pn. „LIFE IP – Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej (60%) oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (35%). Wkład własny Gminy to 5%. Projekt przewidziany jest na lata 2024-2033.
Koordynatorem nadzorującym gminy w projekcie jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Gmina Brzozów jest jedną z 61 gmin w województwie, które przystapiły do programu. Ponadto udział w nim biorą: Instytut Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszenie „EKOSKOP”, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. Prof. Krzysztofa Żmijewskiego oraz jeden partner zagraniczny.
Głównym celem programu LIFE jest kompleksowe wsparcie mieszkańców w wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, montażu instalacji OZE, jak również rozwiązań w zakresie oszczędności energii, wody oraz pomoc w pozyskaniu środków na realizację zdiagnozowanych działań.
W ramach Projektu zintegrowanego przewidziano IV podstawowe filary:
- Ograniczenie skutków ubóstwa energetycznego mieszkańców województwa podkarpackiego;
- Stworzenie i wdrożenie lokalnego systemu racjonalnego zarządzania energią;
- Podniesienie poziomu świadomości mieszkańców województwa podkarpackiego na temat jakości powietrza w zakresie ekologii i znaczenia efektywności energetycznej;
- Efektywniejsze wykorzystanie narzędzi planistycznych do poprawy jakości powietrza w miastach.
Pod adresem: https://powietrze.podkarpackie.pl/filmy zostało opublikowanych 6 odcinków programów edukacyjnych “Eko znaczy oszczędności”. Celem jest edukacja mieszkańców w zakresie korzyści jakie przynosi poprawnie wykonana termomodernizacja budynku mieszkalnego oraz wymiana starego nieefektywnego źródła ciepła. Można dowiedzieć się również z jakich programów dotacyjnych skorzystać oraz gdzie szukać pomocy przy złożeniu wniosku o dofinansowanie inwestycji.
Zachęcamy mieszkańców do obejrzenia wszystkich odcinków w celu poszerzenia wiedzy w zakresie jakości powietrza.