Od niepamiętnych czasów spotykamy w historii społeczeństw wyrazy czci dla wybitnych ludzi, władców czy twórców literatury. Szkoła jest miejscem, w którym nie tylko wspólnie spędzamy czas, ale także miejscem gdzie kultywujemy tradycje i obrzędowość.
Dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Dzień Patrona. Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej z okazji 180 rocznicy urodzin poetki. Imię jej nosi dziesiątki szkół, w tym również nasza szkoła. Marię Konopnicką znamy wszyscy. Do jej życiorysu potrafi dotrzeć każde dziecko. To polska poetka, prozaik, krytyk i publicystka. Jest wybitną postacią w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci, jednak często zapominaną i niezbyt „atrakcyjną” dla współczesnych młodych czytelników. Kto z nas jednak w dzieciństwie nie śledził losów sierotki Marysi i Koszałka-Opałka? Kto nie śmiał się z tchórzliwego Stefka Burczymuchy? Już od wielu lat losy bohaterów utworów Marii Konopnickiej wzruszają kolejne pokolenia. Opowieść „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz inne: piosenki, liryki, opowieści poetyckie dla dzieci, są ponadczasowe, a Maria Konopnicka w swych utworach: „nie przychodzi ani uczyć dzieci, ani też ich bawić, przychodzi śpiewać z nimi”. Biografia Konopnickiej to przykład odwagi życia w trudnej epoce bez niepodległości. Konopnicka burzy schematy myślenia o roli kobiety, porusza serca wrażliwością, pokazuje gorzką prawdę o czasach i ludziach. Z miłością pochyla się nad dzieckiem, jego małymi i dużymi dramatami, uczy i wychowuje, ale także bawi i wzrusza. Maria Konopnicka napisała tyle wierszy, piosenek i opowiadań dla dzieci, że nie trudno wybrać to, co wydaje się najładniejsze, stosowne do wieku i najbliższe dziecięcym sercom. Szkoła jest dla dzieci, a Maria Konopnicka tak mocno je ukochała. “Znakomita poetka (…) była też niepospolitą znawczynią serc i dusz dziecięcych. Wszystkie jej utwory poświęcone dzieciom, cechuje nie tylko nieskazitelna forma wiersza łatwego, ale wpadającego w ucho, lecz i głębsze odczucie świata dziecięcych umiłowań i trosk.”
Najpiękniejsze wiersze dla dzieci zostały wydane w zbiorze “Co słonko widziało”. W swoich utworach poetka uczyła wrażliwości, ukazywała piękno przyrody, rozbudzała szacunek do ziemi ojczystej. To właśnie ona napisała słowa “Roty”:
“Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy…”
Wiersze Marii Konopnickiej mienią się różnymi kolorami – są wesołe i zadumane, uczą i wzruszają, pokazują piękno świata, a ich wielkość stawia Marię Konopnicką w rzędzie najwybitniejszych postaci historii literatury i kultury. Problemy, które podejmowała, nadal są aktualne, dlatego z dumą obchodzimy dzień Patrona naszej szkoły – Marii Konopnickiej, wierząc, że utwory poetki wciąż będą uwrażliwiały i budziły w młodym pokoleniu umiłowanie i przywiązanie do Ojczyzny.
Dzień 27 maja 2022 r w Szkole Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej rozpoczął się o godzinie 8.30 bardzo uroczyście od wprowadzenia sztandaru, odśpiewania hymnu i przemówienia dyrektora pana Mariusza Hałasika. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 2a i 5b. Została ona podzielona na 3 części. Pierwsza z nich to wywiad z poetką przeplatany wierszami jej autorstwa, a mianowicie ,, Stefek Burczymucha”, ,,Niezapominajki”, ,, Tęcza”, ,,Praczki”, ,,Rodzinny dom” . W drugiej części zobaczyliśmy inscenizację fragmentów książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. przedstawiającej wzruszające dzieje dziewczynki o imieniu Marysia i historię ubogiego chłopa Skrobka. Oba te główne wątki książki połączone zostały z baśniową wędrówką krasnoludków, istot sprzyjających dobrym poczynaniom i szlachetnym zamiarom. W ostatniej trzeciej części nastąpiło rozstrzygnięcie i rozdanie nagród w ogłoszonych wcześniej konkursach: plastycznym dla klas 0- III, literackim i informatycznym dla klas IV – VIII. Potem 10 przypadkowo wybranych uczniów z klas IV-VIII uczestniczyło w quizie. Odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości naszej patronki. Następnie uczniowie klas 0-III bawili się na wiosennym balu, a pozostali wzięli udział w wyborach Miss i Mistera Naszej Szkoły. Podczas wyborów kandydaci w licznych konkurencjach prezentowali swoje umiejętności sceniczno-wokalne. Uczestnicy pojawiali się trzy razy. Na początku wystąpili w stroju codziennym, potem jako słynne osobistości aby w końcu pokazać się w stroju galowym. Podczas drugiej prezentacji emocje sięgały zenitu, gdyż swoją obecnością zaszczycili nas znani celebryci, których to właśnie prezentowali kandydaci. Pojawiły się takie osoby jak: Magda Gessler, Cleo, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Sławomir i wiele innych postaci ze świata kultury. Było wiele zabawy i śmiechu. Jury w składzie: Mariusz Hałasik dyr. szkoły a zarazem jej przewodniczący, Elżbieta Surmacz, Klaudia Frant i uczennica Yatsyw Viktoria z Ukrainy wyłonili zwycięzców. Misterem Szkoły Podstawowej a zarazem Misterem Publiczności został uczeń klasy VIII c Dawid Lewicki, Miss Szkoły Natalia Orłowska z klasy VIII a, a Miss Publiczności uczennica klasy VIII b Wiktoria Zajdel. Realizacja takich projektów pokazuje, że młodzież bardzo chętnie angażuje się w różnego rodzaju działania pozalekcyjne, sumiennie stara się wywiązywać ze swoich postanowień, a czas spędzony wspólnie na zabawie połączonej z nauczaniem i wychowaniem może być nieocenionym elementem procesu dydaktycznego prowadzonego przez szkołę.
Organizatorzy:
Małgorzata Zimoń
Magdalena Pietrasz
Maria Myćka
Celina Barańska
Dariusz Barański