Czas wolny

 „Turze Pole. 600 lat działalności człowieka”

W listopadzie zeszłego roku, nakładem Wydawnictwa Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się monografia geograficzna  „Turze Pole. 600 lat działalności człowieka”.

Okładki książki zatytułowanej Turze Pole, na obrazku widać z lotu ptaka obszar zielony zabudowany.

Nazwa Turze Pole pochodzi od tura – wymarłego ssaka z rodziny wołowatych, przodka europejskich gatunków bydła domowego. Ta najmniejsza wieś w gminie Brzozów znana jest szerzej z co najmniej dwóch powodów: bogactw naturalnych występujących na jej terenie oraz publicznej działalności jej wielu mieszkańców. W Turzym Polu pod koniec XIX w. odkryto złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. W 1886 r. powstała tu kopalnia, w której nadal (choć już w niewielkiej skali) prowadzone jest wydobycie. Z Turzego Pola pochodzi wiele znanych osób, których działalność wpłynęła na wiele aspektów życia w Polsce. Najbardziej znanym Turzopolaninem był Walerian Pańko (1941 – 1991) – profesor nauk prawnych, poseł na Sejm kontraktowy i prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Nawiązując do przypadającej w 2020 r. 600. rocznicy powstania Turzego Pola (wieś istnieje od ok. 1420 r.) zespół 15 autorów podjął prace nad przygotowaniem monografii geograficznej wsi. Książka prezentuje to, co jest bezdyskusyjną przewagą geografii nad innymi naukami – szerokie, holistyczne i systemowe spojrzenie, gdzie przedmiot badań traktuje się jako złożoną funkcjonalnie całość. Redaktorem monografii jest mgr Łukasz Fiedeń (http://zrr.edu.pl/zespol/#1467703207300-a36a6865-cbc6) – rodowity Turzopolanin, doktorant w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Monografia składa się z pięciu głównych części:

  • Położenie geograficzne,
  • Środowisko przyrodnicze,
  • Działalność człowieka,
  • Relacje środowisko przyrodnicze – człowiek,
  • Mapa nazewnicza.

Książkę można kupić:

Publikacja jest również dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzozowie oraz filii w Turzym Polu.