- AKADEMIA KREATYWNEGO ROZWOJU:
AKR działa od 2016 roku. W ciągu całego roku prowadzone są rożnego rodzaju warsztaty i zajęcia dla dzieci, artystyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, kulinarne, naukowe, ekologiczne, sportowe. W roku szkolnym w soboty, a w ferie i wakacje od poniedziałku do piątku. Celem zajęć jest zawsze rozwój pasji, zainteresowań dzieci, pobudzenie ich kreatywności oraz zagospodarowanie czasu wolnego w sposób twórczy poprzez wspólne, realizowane w grupie zajęcia. Warsztaty prowadzone są metodami edukacji pozaformalnej. Instruktorzy i artyści prowadzący warsztaty pracują nieodpłatnie. Najbardziej cieszące się popularnością i realizowane podczas tego roku warsztaty to m.in.: – papieroplastyka z p. Anią Brodzicką – Woźniak; – zajęcia wokalne – w tym roku pod okiem Darii Mortki, Diany Dereniowskiej – Wójcik ze studia śpiewu Flow oraz z liderkami młodzieżowymi: Mileną Kędrą i Mają Ciesielską; – makrama pod okiem p. Asi Wójcik; – malarstwo – p. Agnieszka Mrozek, drewniane dekoracje jesienne – p. Ania Rzepka oraz jesienne krasnale – p. Sabina Gerlach; – robotyka i Laboratoria Przyszłości pod okiem Aleksandry Gut.
- PROJEKT EDUKACYJNY EDUMARS: Z BRZOZOWA NA MARSA:
Zajęcia w ramach projektu EduMars cieszą się dużym zainteresowaniem od dwóch lat. Obecnie bierze w nim udział blisko dwudziestu uczestników, którzy wchodzą skład dwóch zespołów – zespół mechaniki i projektowania oraz zespół elektroniki i programowania. Do tej pory uczestnicy projektu EduMars realizowali w pełni działający łazik marsjański „Marsjańska Mrówka” wraz z autorską makietą powierzchni Marsa, poduszkowiec przemieszczający się po ziemi i wodzie, roboty sumo, które brały udział w tegorocznych walkach robotów w Rzeszowie. Podczas zajęć tworzą własne gry komputerowe, serwery do gry dla wielu graczy oraz ostatnio zrealizowali projekt zdalnego dostępu do drukarki 3D. Ponadto uczestnicy biorą udział w wielu wydarzeniach edukacyjnych, społecznych oraz wydarzeniach z zakresu tematyki kosmicznej. Są również inicjatorami warsztatów w swoich szkołach. Zajęcia prowadzone są przez p. Kamila Misiurka, a głównym koordynatorem jest p. Piotr Bożek, inicjator projektów edukacyjnych w naszej fundacji od 2018. W grudniu projekt rozpoczął działalność w Rzeszowie, gdzie partnerem jest Podkarpackie Centrum Innowacji. Trwa nabór uczestników.
- MIĘDZYNARODOWE PROJEKTY MŁODZIEŻOWE:
AUTORSKI PROGRAM WOLONTARIATU MIĘDZYNARODOWEGO POZA HORYZONT:
W tym roku, po kilku latach przerwy, podczas wakacji, zrealizowaliśmy dwutygodniowy cykl warsztatów dla dzieci. W tym roku fundacja gościła Alinę – wolontariuszkę z Węgier. Podczas prowadzonych przez nią zajęć dzieci miały okazję poznać język, muzykę i ludowe tańce węgierskie. Niektóre części programu były prowadzone w j. angielskim. Uczestnicy przygotowali autorski spektakl dla rodziców. Po stronie polskiej działania wspierały wolontariuszki Milena Kędra i Maja Ciesielska, prowadząc ćwiczenia aktorskie, śpiew
i rysunek. Grupa młodzieżowa TEN SING Poland Brzozów pracowała nad nowym, autorskim utworem i teledyskiem “BUTTERFLY”.
GRUPA TENSING NA FESTIWALU W CZECHACH
Grupa TenSing przez pięć dni, pod koniec października kolejny już raz uczestniczyła w wyjątkowym festiwalu muzycznym w Czechach, tym razem w mieście Kolin. Podczas wyjazdu odbywało się wiele warsztatów artystycznych: wokalnych i teatralnych, koncerty grup uczestniczących. Festiwal zakończył się koncertem finałowym, do którego uczestnicy przygotowywali się podczas tych pięciu dni pobytu.
Grupa Ten Sing Polska działa już od 2017 roku przy naszej Fundacji, która jest jedynym opiekunem programu w Polsce. Zaczęło się od pobytu w czeskim mieście Krnov, gdzie nasza młodzież uczestniczyła po raz pierwszy w tensingowym festiwalu. Ten Sing wywodzi się z międzynarodowej organizacji YMCA.
- PROJEKTY ERASMUS+ WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ:
TOGETHER WE CAN ACHIEVE MUCH MORE – tematem przewodnim była niepełnosprawność i przełamywanie stereotypów na jej temat. Młodzież przygotowała występ teatralny dla osób niepełnosprawnych ze społeczności lokalnej oraz warsztaty artystyczne. Wzięli w nich udział podopieczni naszej Fundacji oraz goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowie i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starej Wsi. Powstał wzruszający film inspirowany życiem uczestniczki projektu, która opiekuję się swoją niepełnosprawną siostrą oraz film, który zawiera wywiady z osobami niepełnosprawnymi, którzy odważyli się wyjść do społeczności, podjęli naukę w szkole, rozwijają zainteresowania czy podjęli pracę. Nasi partnerzy projektu: VsI”uMunthu” (Litwa), OZ Gulocka (Słowacja)
„POWER OF EMOTION” – Celami projektu było: poprawienie zdolności rozpoznawania emocji, podniesienie wiedzy na temat nazywania emocji, mówienia o emocjach, okazywania ich. W ramach projektu m.in.: młodzież odwiedziła SP w Turzym Polu z warsztatami na temat emocji, umiejętności komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów wśród rówieśników. Ponadto powstała wystawa „Fotografia emocji” oraz film promujący projekt. Partnerzy: Młodzież z Litwy (VsI “uMunthu”) i Słowacji (OZ Gulocka).
- ERASMUS+ PROJEKTY WYJAZDOWE:
W kwietniu dzięki współpracy ze Stowarzyszenie Farma Inspiracji z Krakowa i Fundatia Zamolxes nasza młodzież z wzięła udział w wymianie młodzieży w Rumunii. Tematem przewodnim projektu była ekologia.
Nasza młodzież brała udział w projekcie “I see you” na Litwie. Przez cały tydzień młodzież zapoznawała się ze sposobami wzmacniania więzi społecznych, samoświadomości, empatii i komunikacji z innymi. W sierpniu odbył się międzynarodowy projekt dla liderów młodzieżowych współpracujących z naszą Fundacją. Wymiana miała miejsce w Bułgarii. Podczas wymiany pracowali nad rozwijaniem umiejętności komunikacji bez przemocy i nienawiści, z szacunkiem i zrozumieniem dla drugiego człowieka. Podczas projektu powstały narzędzia edukacyjne przeznaczone do pracy dla nauczycieli, pracowników młodzieżowych, socjalnych, psychologów, rodziców innymi osób na co dzień pracujących z młodzieżą.
- WSPARCIE BANKU PEAKO S.A.
W czerwcu nasza fundacja otrzymała z Banku PEKAO S.A. sprzęty, pozwalające na rozwój zainteresowań naszych uczestników – drukarki 3D, długopisy 3D, multiszlifierki i ogromny zapas filamentów. Zostały przekazane przez wolontariuszy z oddziału banku w Brzozowie z programu grantowego JESTEŚMY BLISKO. Projekt został przygotowany dzięki pomocy naszej wolontariuszki Aleksandry Gut.
- PROGRAMY POMOCOWE:
SUBKONTA DLA CHORYCH I NIEPEŁNOPRAWNYCH DZIECI ORAZ DOROSŁYCH
Nasza Fundacja od 2004 wspiera chore i niepełnosprawne dzieci, prowadząc dla nich subkonta. Dzięki wpływom z 1,5% podatku dochodowego i darowiznom indywidualnym możemy refundować koszty leczenia i rehabilitacji oraz wpierać rozwój i bieżące potrzeby naszych podopiecznych. Według potrzeb organizujemy dla nich koncerty charytatywne, zbiórki oraz włączmy co naszej codziennej działalności warsztatowej. Obecnie posiadamy ponad 50 subkont podopiecznych z całego regionu.
GRUPY WSPARCIA
Dzięki wsparciu i pomocy p. Burmistrza i środków Gminy Brzozów, w okresie od maja do grudnia fundacja realizowała spotkania terapeutyczne w formie grup wsparcia dla rodziców dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami oraz dla kobiet wychodzących z kryzysu. Terapeutką prowadzącą grupy były – Jolanta Budzowska – Nikodem. W przyszłym roku te spotkania będą kontynuowane. Zachęcamy do zapisów.
WYPRAWKA SZKOLNA
Początkiem września została przekazana wyprawka szkolna dla 36 dzieci dzięki wsparciu firmy Asseco Poland S. A. Wyprawki otrzymały dzieci z naszej gminy, nasi podopieczni oraz uczniowie szkół podstawowych.
STYPENDIA
Po kilku latach przerwy wznowiliśmy nasz program stypendialny. W tym roku fundacja przyznała stypendia dla 5 zdolnych uczniów z mniejszymi szansami z obszaru powiatu brzozowskiego. Niezbędne do tego środki finansowe pochodzą ze środków własnych fundacji i z darowizn naszych Darczyńców.
- WAŻNE WYDARZENIA
11 listopada miało miejsce wyjątkowe dla nas wydarzenie – w Bazylice Mniejszej w Brzozowie podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Mszy Św. poświęcony został Sztandar Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak.
W połowie grudnia fundacja uczestniczyła w Jarmarku Bożonarodzeniowym, organizowanym przez Gminę Brzozów na brzozowskim Rynku. Działająca przy fundacji Grupa TEN SING Poland Brzozów (https://www.facebook.com/TenSingBrzozow) rozpoczęła wydarzenie swoim pięknym świątecznym występem. Uczestnicy projektu EduMars zbierali do puszek środki umożliwiające rozwój swoich zainteresowań. Dowodem wdzięczności za wsparcie były świąteczne upominki przygotowane przez uczestników projektu i rozdawane na naszym stoisku.
Jak co roku, w grudniu Spotkanie Świąteczno – Mikołajkowe dla dzieci, rodziców, wolontariuszy, trenerów, Rady Fundacji i zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele władz Gminy Brzozów, Szymon Stapiński – Burmistrz Brzozowa i Nina Ścibor – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Edukacji i Kultury Urzędu Miejskiego w Brzozowie oraz Powiatu Brzozowskiego, Starosta Brzozowski – Zdzisław Szmyd. Wydarzenie odbyło się w SP nr 1 w Brzozowie, gdzie został podsumowany ostatni rok działalności fundacji. Następnie zostały wręczone wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych wolontariuszy, symboliczne Anioły Dobroci. W dalszej części spotkania uczestnicy połamali się opłatkiem, degustowali potrawy wigilijne a najmłodszych odwiedził Święty Mikołaj z prezentami. W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadził wszystkich występ wokalny Grupy TenSing Polska, działającej przy fundacji.
Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom, Wolontariuszom, Podopiecznym, Rodzicom
i Przyjaciołom za cały rok zaangażowania i chęci niesienia pomocy innym. Zachęcamy do wspierania naszej działalności poprzez przekazanie 1,5 % podatku dochodowego – KRS 0000117587, darowizn pieniężnych lub rzeczowych. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą dzielić się tym co mają i tym co umieją.
tekst – Dorota Prokopska – Oleniacz i zdjęcia – Archiwum Fundacji.