W minioną sobotę, 29 czerwca, w kościele parafialnym w Turzym Polu odbyły się uroczyste obchody osiemdziesiątej rocznicy rozstrzelania dziesięciu mieszkańców Turzego Pola przez niemieckiego okupanta w Warzycach koło Jasła oraz wcześniejszej śmierci Turzopolanina w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
Udział w uroczystości wzięli: Burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, Radny Rady Miejskiej w Brzozowie Zbigniew Cyganik, Sołtys wsi Turze Pole Robert Federczak, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Jerzy F. Adamski, Kustosz z Muzeum Regionalnego w Brzozowie Agnieszka Adamska, Roman Wojtuń wraz z małżonką Krystyną (od wielu lat zajmują się tematyką żydowską) oraz mieszkańcy Turzego Pola.
Uroczystej mszy św. przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Piotr Łysek, który odprawił ją w intencji 10. rozstrzelonych mieszkańców: Franciszka Buchwalda, Eugeniusza Dymińskiego, Stanisława Dymińskiego, Feliksa Kociuby, Stanisława Rosolskiego, Tadeusza Rosolskiego, Mariana Rymarowicza, Franciszka Sieńczaka, Henryka Sikory, Edwarda Szlamy oraz Władysława Szlamy (zginął w Auschwitz).
Obchody moderował Sołtys wsi Robert Federczak, który po zakończonej mszy św. zaprosił zgromadzonych do wysłuchania referatów. Jako pierwszy z prelekcją „Terror niemieckiego okupanta wobec ludności Brzozowszczyzny” wystąpił Jerzy F. Adamski.
O „Losach mieszkańców Turzego Pola w latach niemieckiej okupacji Polski” mówił Rosław Pawlikowski z Komitetu Programowo-Organizacyjnego upamiętnienia tragicznie zmarłych mieszkańców Turzego Pola.
Następnie „Wspomnienia świadka aresztowania Ojca przez niemiecką policję” przedstawił Roman Rymarowicz, syna zamordowanego w Warzycach k/Jasła Mariana Rymarowicza.
Po czym Burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński wraz z Romanem Rymarowiczem i Rosławem Pawlikowskim oraz zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową rozstrzelanych.
Obchody zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę”.
źródło: Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie
Całość strony internetowej stanowi własność Gminy Brzozów i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz.1231). Zawartość serwisu nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.