Dzień Babci i Dziadka w Zmiennicy

22 stycznia 2019 r., czyli dokładnie w Dniu Dziadka do Domu Strażaka w Zmiennicy przybyli znamienici Goście. Byli to Babcie i Dziadkowie naszych uczniów, którzy w tym szczególnym dniu chcieli po raz kolejny wyrazić swą miłość i przywiązanie do ukochanych członków rodziny.

         Spotkanie rozpoczął p. dyr. Gabriel Konieczny, który jako gospodarz powitał wszystkich zgromadzonych. Stwierdził, że obchodzony 21 stycznia dzień babci i dzień później dzień dziadka to tylko symboliczne święto w naszym kalendarzu. Tak naprawdę to każdego dnia w roku dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. Babcia i dziadek to ukochane osoby, które najlepiej potrafią zrozumieć najmłodsze pokolenie. Nigdy się nie gniewają , nawet gdy pociechy psocą. Dla kilkulatków stanowią niewyczerpalne źródło i potężny zasób informacji o otaczającym nas świecie. Są swego rodzaju ostoją, na której zawsze można polegać. Złożył również życzenia: „Kochane babcie, drodzy dziadkowie życzę Wam dużo zdrowia, pomyślności i radości z obserwowania jak lato Waszego życia – czyli Wasze wnuki rosną, rozwijają się. Zachęcam wszystkich aby nie szczędzili swojego czasu na wychowywanie naszego młodego pokolenia. Niech Wasze doświadczenie i pogoda ducha pozytywnie wpływają na otaczających Was ludzi”.
Następnie głos zabrali konferansjerzy: Marlena Brodzicka, Mikołaj Konieczny, Jakub GrzybTymoteusz Rachwał, którzy zaprosili zgromadzonych do obejrzenia montażu słowno – muzycznego, który powstał dzięki zaangażowaniu nauczycieli oraz dzieci – młodych aktorów, piosenkarzy oraz tancerzy z klas 0-3.
         Na początku wystąpili uczniowie klas 1-3 w krótkim spektaklu pt. „Jak to naprawdę było z tym Bożym Narodzeniem?” Było to przedstawienie ukazujące tajemnicę narodzenia Jezusa od momentu zwiastowania, poprzez trud podróży do Betlejem, strach przed królem Herodem, aż do  przybycia niezwykłych gości ciekawych swego Pana, a także przynoszących dary. Nie mogło oczywiście zabraknąć pastuszków, Trzech Króli oraz przepięknych Aniołów. W trakcie jasełek zebrani wysłuchali również ślicznych kolęd, a nawet sami mogli włączyć się w śpiew. Do występu przygotowywały uczniów wychowawczynie z klas 1-3 – p. Bożena Dziedzic, p. Barbara Grzesik i p. Lucyna Ostrowska. Jako kolejne wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego. Pod opieką swych pań Aleksandry Adamczak i Katarzyny Kielar przygotowały inscenizację baśni pt. „Czerwony Kapturek”. Czegóż tam nie było? I cierpiąca babcia, i rezolutna wnuczka, i w końcu groźny wilk, który poniósł surową karę po dokonaniu swoich nikczemnych występków. Młodzi artyści dali z siebie wszystko, o czym świadczył występ pełen emocji i zaangażowania. Na koniec wszystkie dzieci z klasy 0 zatańczyły z pomponami do znanej melodii „Chocolate”. Niejednej babci i dziadziusiowi łza zakręciła się w oku, kiedy mogli podziwiać swoje wnuczęta. Z pewnością inscenizacje bardzo się podobały, o czym świadczyła burza entuzjastycznych braw.
         Poprzez swoje występy uczniowie naszej szkoły wyrażali wdzięczność, miłość oraz szacunek dla swoich Babć i Dziadków. Każdy Gość został obdarowany serduszkiem z piernika, na którym pieczęcią wybity był pamiątkowy napis. Dzieci dziękowały za to, że ukochani przy nich i towarzyszą w chwilach szczęścia oraz udzielają cennych rad. Składali również życzenia:
„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia
Aby babcia i dziadek w zdrowiu długo żyli
Aby uśmiech dla nas mieli w każdej wolnej chwili”
         Po występach dzieci głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców p. Katarzyna Brodzicka, która w serdecznych słowach życzyła zmiennickim seniorom zdrowia i pogody ducha. Zaprosiła również na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na gościnny występ zostali także zaproszeni „Równianie”. W ich wykonaniu goście usłyszeli wiązankę ludowych przyśpiewek oraz obejrzeli scenkę humorystyczną „Ksiądz po kolędzie”. Po nich przyszedł czas na zabawę. Do tańca przygrywał p. Marek Szerszeń z zespołu muzycznego HORNET BROTHER.
         W tym miejscu nadszedł czas na podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, by ten dzień zapadł w pamięć: p. L. Ostrowskiej i p. B. Grzesik – koordynatorkom, które czuwały nad przebiegiem całej uroczystości, p. K. Teresińskiej za wykonanie pięknej dekoracji i robienie zdjęć, p. K. Brodzickiej – przewodniczącej RR oraz rodzicom naszych uczniów za przygotowanie posiłku i ogromny wkład pracy włożony w to przedsięwzięcie, p. A. Chrobak – przewodniczącej KGW za wypożyczenie naczyń, wszystkim pracownikom szkoły za pomoc w sali, dzieciom za piękny występ oraz p. Burmistrzowi Szymonowi Stapińskiemu za udostępnienie miejsca spotkania.
         Ten bogaty we wrażenia dzień z pewnością pozostanie w pamięci Babć i Dziadków, którym jeszcze raz życzymy „wszystkiego naj…” oraz zapraszamy za rok.
mw