Wieczór Nauki – Górki 2018

Kiedy zostałam nauczycielem chemii w góreckiej szkole, zrozumiałam, że lekcje i „suche” przekazywanie wiedzy, to za mało. Wszystko zaczęło się tak… Pewnego dnia gimnazjaliści zapytali niepewnie, czy mogliby przygotować pokaz doświadczeń dla uczniów młodszych klas. Byłam bardzo mile zaskoczona ich chęcią do działania. W ostatnich dniach roku szkolnego zorganizowaliśmy pokaz pt. „Chemia Czarodziejka I”. Klasa chemiczna zamieniła się w krainę baśni i czarów. Bajkowe  kreacje uczniów oraz śmieszne i ciekawe doświadczenia zachwyciły młodszych kolegów. Wspólne eksperymentowanie i zabawa rozbudziły wśród uczniów zainteresowanie z reguły trudnym przedmiotem jakim jest – chemia. Uczniowie uwierzyli w swoje możliwości oraz w to, że wspólnymi siłami można wiele osiągnąć. Satysfakcję i radość zaczęło im sprawiać dzielenie się zdobytą wiedzą z innymi. Ten ogromny zapał młodzieży, ich ciekawe pomysły oraz chęć do współpracy zachwyciły mnie jako nauczyciela. Zobaczyłam w nich ogromny potencjał. Tak rozpoczęła się w naszej szkole przygoda z chemią. I do tej pory trwa… Do tej przygody zaprosili mnie sami uczniowie. Zorganizowaliśmy przez ostatnie lata wiele pokazów tj.: „Chemia Czarodziejka II”, „Z chemią za pan brat – podróż na tajemniczą wyspę”, „Sąd nad kwasami”, „Tajemniczy DNA” oraz „Chemia w Kuchni”. Uczestniczyliśmy również w „Nocach Nauki” organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie, w „Nocy Biologów” zorganizowanej przez Uniwersytet Rzeszowski oraz wielu innych spotkaniach naukowych. Początkowo mała grupa uczniów, dzieląc się pięknymi przeżyciami, zarażała innych swoją pasją. Uczniowie samodzielnie poszukiwali w różnych źródłach informacji, ciekawych doświadczeń, wymieniali się spostrzeżeniami, uczyli się wzajemnej współpracy i pomocy. Ich twórczość i kreatywność była dla mnie inspiracją do zrobienia czegoś więcej. W ten właśnie sposób zrodził się pomysł zorganizowania w naszej szkole pierwszej edycji „Wieczoru Nauki”. Uczniowie zdeklarowali się pomóc w jego przygotowaniu. Wiedząc, że mogę na nich w pełni liczyć, zabrałam się do pracy, angażując nauczycieli naszej szkoły do współpracy. Pierwsza edycja „Wieczoru Nauki” odbyła się w maju 2015 roku dzięki przychylności ówczesnej Pani dyrektor szkoły – Aleksandry Lubeckiej. Przedsięwzięcie to okazało się sukcesem.

Stąd 12 czerwca w Szkole Podstawowej w Górkach miało miejsce, już po raz kolejny,  niecodzienne wydarzenie. Uczniowie Szkół Podstawowych z Gminy Brzozów uczestniczyli w drugiej edycji „Wieczoru Nauki”. W spotkaniu tym wziął również udział Radny Gminy Brzozów pan Grzegorz Florek. Mottem spotkania były następujące słowa: „Ostatecznie to sami jesteśmy swoim najlepszym nauczycielem. Kiedy jesteśmy otwarci, świadomi i czujni, możemy poprowadzić siebie w odpowiednim kierunku.” Na początku pan dyrektor Karol Stankiewicz przywitał przybyłych gości i słowami: „Wieczór Nauki – Górki 2018 uważam za otwarty” inaugurował imprezę. Następnie został przedstawiony plan spotkania.

Pierwszym punktem uroczystości było przedstawienie pt. „Woda wokół nas” w wykonaniu gimnazjalistów. Wszyscy zebrani przenieśli się na konferencję naukową pt. „Znaczenie wody dla istnienia życia na Ziemi”, gdzie profesorowie różnych dziedzin nauki tj. geologii, fizyki, biologii, chemii, ekologii oraz medycyny dzielili się swoją wiedzą na temat niezwykłej substancji, jaką jest woda – często w humorystyczny sposób. Aktorzy to: Gabriela Szteliga, Maciej Futyma, Karol Górniak, Klaudia Zdybek, Magdalena Piotrowska, Celina Winczowska, Amelia Jonarska, Martyna Florek, Milena Mazur, Kacper Winczowski, Barbara Futyma, Mikołaj Karbowski oraz David Bednarczyk. Po inscenizacji uczniowie zostali podzieleni na grupy i wraz z przewodnikami udali się do poszczególnych sal, gdzie obejrzeli następujące pokazy: „Warum Niemiecki – Dlaczego Deutsch?” (p. Jolanta Jonarska; uczniowie: Anita Florek, Małgorzata Piecuch, Amelia Jonarska, Łukasz Sobolak), „Emerald Irland – Szmaragdowa Irlandia” (p. Marta Skiba oraz p. Halina Drzumska; uczniowie: Anna Bednarczyk, Weronika Czechowska, Adrian Kądziołka, Wiktoria Konopka, Aleksandra Kuczma, Gabriel Łukaszewski, Roksana Mazur, Sara Milczanowska, Emilia Florczak, Kacper Witek, Konrad Ruchlewicz, Jakub Jonarski, Milena Mazur, Jakub Cecuła, Karolina Bednarczyk, Agatha Bednarczyk), „Wojna braci – walka między dobrem a złem” (p. Dorota Długosz; uczniowie: Mikołaj Karbowski, Karol Górniak), „W starożytnym świecie” (p. Anna Dudek, p. Regina Sobolak; uczennica Julia Sobolak) „Podwodna kraina – ciekawe eksperymenty z H2O” (p. Agnieszka Cecuła; uczniowie: Martyna Florek, Barbara Futyma, David Bednarczyk, Kacper Winczowski), „Anime, HTML, CSS” (p. Waldemar Korfanty; uczniowie: Maksymilian Dobek, Maciej Futyma, Kacper Florek, Krzysztof Janik, Karol Wolanin), „Wiem, co jem – jak powinien odżywiać się młody organizm” (p. Agnieszka Cecuła; uczniowie: Gabriela Szteliga, Celina Winczowska, Klaudia Zdybek, Magdalena Piotrowska, Karolina Bednarczyk).

Uczniowie, wędrując wraz ze swoimi przewodnikami do poszczególnych sal, mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z różnych dziedzin wiedzy. W salach językowych poznawali tradycje i kulturę innych narodowości, w sali informatycznej mogli poznać najnowsze tajniki technologii informatycznej oraz dowiedzieć się, jak stworzyć własną stronę internetową. W sali j. polskiego mogli przenieść się w świat starożytnej Grecji. W pracowni chemicznej czekały na nich niezwykłe eksperymenty z wodą. Natomiast w sali biologicznej usłyszeli wiele informacji o składnikach pokarmowych tj. białka, cukry, tłuszcze i witaminy, mogli zobaczyć piramidę żywienia oraz zaobserwować, w jaki sposób wykryć skrobię, białko oraz tłuszcz w produktach spożywczych. W jednej z sal uczniowie przenieśli się w świat nieustannej walki dobra ze złem, mogli tam również podziwiać pracę plastyczną uczniów naszej szkoły.

Po zakończeniu pokazów wszyscy uczestnicy ponownie zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Górkach. Po krótkiej przerwie pan Dyrektor podziękował wszystkim za udział i zaangażowanie w przygotowanie „Wieczoru Nauki” oraz zaprosił uczestników do wspólnej zabawy dyskotekowej, która stanowiła ostatni punkt spotkania.

Podczas „Wieczoru Nauki” uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki, mogli rozbudzić w sobie chęć poznawania tajemnic otaczającego ich świata oraz zainspirować się do dalszej pracy nad sobą w zdobywaniu wiedzy i dzielenia się nią z innym. Jestem przekonana, że odtąd z większym zapałem i chęcią będą podejmować wysiłek umysłowy, co zaowocuje w ich przyszłym życiu. Widząc radość uczniów, ich entuzjazm z jakim dzielili się swoimi przeżyciami mogę stwierdzić jako nauczyciel, że dla takich chwil warto żyć. Pozwalają one zrozumieć, że w dzieciach i młodzieży drzemie ogromny potencjał i energia do robienia rzeczy wielkich, a naszą rolą jako nauczycieli – przewodników jest im to umożliwić. Przekonałam się, że naprawdę warto.

W przygotowanie „Wieczoru Nauki” zaangażowało się bardzo wiele osób. Chciałabym im wszystkim wyrazić wdzięczność. Dziękuję p. dyrektorowi naszej szkoły Karolowi Stankiewiczowi, Radzie Rodziców, p. Annie Myćka, pracownikom obsługi, p. Ryszardowi Piecuchowi, wszystkim nauczycielom, którzy z chęcią i wielkim zapałem poświęcili swój cenny czas i talent, by przygotować wraz uczniami bardzo ciekawe pokazy. Dziękuję p. Reginie Sobolak, która zechciała podzielić się wiedzą z zakresu archeologii, która to dziedzina wiedzy stanowi jej życiową pasję. W szczególny sposób dziękuję uczniom naszej szkoły, którzy stanęli na wysokości zadania i pokazali się z jak najlepszej strony. Kochani Wasz zapał i chęci, ciekawe pomysły i ciężka praca przyniosły bardzo pozytywne efekty. To dzięki Wam szkoła górecka na chwilę zamieniła się w miejsce niezwykłe, gdzie poprzez zdobywanie wiedzy i zabawę uczniowie spędzali swój wolny czas. Dziękuję również absolwentom naszej szkoły, którzy są pionierami „Wieczoru Nauki”, za ich pomoc i obecność. Adrianowi Jonarskiemu za przygotowanie plakatu oraz Gracjanowi Osiadłemu za pomoc w przygotowaniu dekoracji.

Pragnę również wyrazić swoją wdzięczność nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Humniskach, Szkoły Podstawowej w Turzym Polu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysietnicy oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie, że zachęcając uczniów do wyjazdu oraz poświęcając swój wolny czas, umożliwili swoim podopiecznym przeżycie niezwykłej przygody, która myślę na długo pozostanie w ich pamięci. Okazuje się, że wspólnymi siłami można bardzo wiele osiągnąć. Jeszcze raz wszystkim z serca dziękuję.

Agnieszka Cecuła

fot. nm