Dzień Babci i Dziadka

A teraz wszystkim Babciom sto lat, HURA!
A teraz wszystkim Dziadkom sto lat, HURA!
Niechaj w zdrowiu, w szczęściu wciąż żyją w nas!

Powyższe słowa 17. 01. 2017r. od swoich wnucząt usłyszeli zebrani w Sali Domu Strażaka w Zmiennicy. Tego dnia bowiem społeczność szkolna obchodziła uroczyście Dzień Babci i Dziadka, który wprawdzie wypada dopiero za kilka dni, ale już w środę dzieci obdarzyły szczególnymi dowodami miłości.
Kamil Smoleń, Julia Gazda oraz Sebastian Pelczar wyznaczeni przez opiekuna SU rozpoczęli uroczystość. To oni przekazali, że o Dziadkach „pamiętamy i ich kochamy. Szanujemy ich za cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć i miłość. To dni pełne wzruszeń, radości oraz uśmiechu”. Zaprosili również do obejrzenia montażu słowno-muzycznego, który powstał dzięki wspaniałemu zaangażowaniu nauczycieli – p. T. Adamczak, p. L. Ostrowskiej, p. B. Grzesik, p. B. Dziedzic i p. E. Ruchlewicz-Wania oraz dzieci – młodych aktorów, piosenkarzy oraz tancerzy.
Na początku wystąpili uczniowie klas młodszych w krótkim spektaklu pt. Jak to z narodzeniem Jezusa było i komu błogosławi Boża Dziecina, dzieci z klas I-III wykonały inscenizację Niespodzianka dla Babci i Dziadka. Kolejny był występ uczniów klasy IV, obejrzany w ciszy „opowiadał o pewnej dziewczynce, co mamę straciła, macosze i siostrom wysługiwać się musiała i dzięki wróżce na balu się zjawiła”. Jako ostatnie na scenie pojawiły się przedszkolaki, które z właściwym sobie wdziękiem recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły.
Poprzez swoje występy uczniowie naszej szkoły wyrażali wdzięczność, miłość oraz szacunek dla swoich Babć i Dziadków. Dziękowali za to, że są przy nich i towarzyszą w chwilach szczęścia oraz udzielają cennych rad. Składali również życzenia:
„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia
Aby babcia i dziadek w zdrowiu długo żyli
Aby uśmiech dla nas mieli w każdej wolnej chwili”
Po występach dzieci głos zabrał p. dyr. G. Konieczny, który powitał wszystkich Gości zebranych w Sali Domu Strażaka: Babcie i Dziadków, pensonariuszy Dziennego Domu Opieki Medycznej z Orzechówki wraz z pracownikami, Ks. Józefa Cieklińskiego – proboszcza parafii w Zmiennicy, p. Kazimierza Barańskiego – przyjaciela szkoły oraz uczniów, rodziców i nauczycieli. W swym przemówieniu przypomniał, że święto będące uhonorowaniem dla babć i dziadków obchodzone jest w Polsce od 1966r. To okazja do najpiękniejszych życzeń, wspomnień oraz spotkań przy kawie i ciastku. Dzień ten ma również za zadanie uświadomienie dzieciom, jak wiele zawdzięczają najstarszym członkom rodziny. Życzył seniorom długiego życia w zdrowiu i szacunku od najbliższych. Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości: p. L.Ostrowskiej – koordynator, która czuwała nad przebiegiem całej uroczystości, p. K. Ptak za wykonanie pięknej dekoracji, p. P. Boroniowi za obsługę sprzętu i robienie zdjęć, P. A. Prach – przewodniczącej RR oraz rodzicom naszych uczniów, p. W. Rachwałowi za przygotowanie posiłku i ogromny wkład pracy włożony w to przedsięwzięcie, wszystkim nauczycielom za pomoc w sali, dzieciom za piękny występ oraz p. Burmistrzowi Brzozowa Józefowi Rzepce za udostępnienie miejsca spotkania.
Po przemówieniu p. dyr. na gości czekał poczęstunek, podczas którego w roli kelnerów zadebiutowali uczniowie kl. VII oraz pan, który przygrywał do tańca.
Ten bogaty we wrażenia dzień z pewnością pozostanie w pamięci Babć i Dziadków, którym jeszcze raz życzymy „wszystkiego naj…” oraz zapraszamy za rok.
Małgorzata Wojtuń