XIII Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 w Brzozowie

17 maja 2017 roku w Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. Marii Konopnickiej w Brzozowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W ten piękny, słoneczny, wiosenny dzień odwiedziły nas dzieci wraz ze swoimi opiekunami z przedszkoli z gminy Brzozów.

Wizyta ta związana była z odbywającym się w naszym przedszkolu XIII Spotkaniem z poezją Marii Konopnickiej. Celem tych przeglądów jest popularyzacja twórczości Marii Konopnickiej, umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich na większym  forum,  konfrontacja różnorodnych interpretacji tekstu oraz ukazanie piękna języka polskiego.

W bieżącym roku szkolnym oprócz pięknej recytacji wierszy dzieci miały za zadanie wykonanie plastycznej interpretacji do wybranego utworu Marii Konopnickiej. Zadanie to wynikało z prowadzonej w naszym przedszkolu innowacji pedagogicznej pn. Otwórz drzwi do wyobraźni. Zespół do spraw innowacji chciał zachęcić dzieci z innych przedszkoli wraz z opiekunami do połączenia twórczości literackiej z plastyczną. Zadanie to miało na celu rozbudzanie umiejętności spojrzenia na utwór literacki oczami wyobraźni i rozwijanie aktywności twórczej dzieci. Utwory Marii Konopnickiej są nasycone opisami przepięknej, polskiej przyrody, mogą stanowić natchnienie do twórczości plastycznej, dlatego też zilustrowanie ich dowolną techniką plastyczną było niewątpliwie ciekawym wyzwaniem. Prace plastyczne wykonane przez dzieci zostaną wyeksponowane na wystawie w Księgarni NOVA, aby szersze grono odbiorców mogło podziwiać zdolności twórcze przedszkolaków. Mali artyści wspaniale poradzili sobie zarówno z recytacją wierszy jak i ich plastyczną interpretacją.

Nasze spotkanie rozpoczęła dyrektor Małgorzata Żółkiewicz, która powitała wszystkich przybyłych do nas gości. Swoją obecnością zaszczycili nas dyrektorzy przedszkoli: Magdalena Sobota dyrektor PS nr 1 w Brzozowie, Monika Szczepek  dyrektor PS w Grabownicy, Danuta Kędra dyrektor PS nr 1 w Humniskach, Barbara Piotrowska dyrektor PS nr 2 w Humniskach, Maria Owoc dyrektor PS w Starej Wsi. W gronie przybyłych gości znaleźli się również: p. Małgorzata Dąbrowiecka oraz Agata Bogusz – pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzozowie, Elżbieta Szul – kierownik filii Biblioteki Pedagogicznej w Brzozowie, Anna Szczepek – kierownik księgarni NOVA w Brzozowie oraz Emilia Trześniowska, reprezentująca rodziców naszych przedszkolaków.

Dzieci z poszczególnych placówek pod kierunkiem swoich pań zaprezentowały następujące utwory:

Przedszkole Samorządowe nr 1 w Brzozowie:
Martyna Zarych  „Zosia na wsi – Zosia Gospodyni”(recytacja)
Wiktoria Kozak   „Pszczółki” (praca plastyczna),
dzieci do występu przygotowała pani Barbara Łuczycka.
Przedszkole Samorządowe nr 2 w Brzozowie:
 Natalia Adamska W ogrodzie (recytacja) opiekun: Anna Pietryka
 Alan Wojtoń  (praca plastyczna) opiekun: Monika Dydak
Przedszkole Samorządowe nr 1 w Humniskach:
Joanna Wacek Pan Zielonka (recytacja)
Patrycja Kędra Krasnoludki 
dzieci do występu przygotowała Monika Supel
Przedszkole Samorządowe nr 2 w Humniskach:
Amelia Czech Tęczowy duszek (recytacja)
Wiktoria Zbiegień Pranie (praca plastyczna),
dzieci do występu przygotowała pani Zofia Hebda
Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej:
Michał Rygiel W lesie (recytacja)
Milena Wojtas Nasze kwiaty (praca plastyczna),
opiekun dzieci Bożena Tympalska
Przedszkole Samorządowe w Starej Wsi:
Amelia Janiec Tęcza (recytacja)
Ewa Haduch Tęcza (praca plastyczna),
dzieci do występu przygotowała Jolanta Żmuda
Przedszkole Samorządowe w Przysietnicy:
Michalina Adamczak Sposób na laleczkę (recytacja)
Aleksandra Zubel Jabłonka (praca plastyczna),
opiekun dzieci Barbara Zubel

Rolę konferansjera przyjęła na siebie pani Janina Wrona.

Spotkanie z poezją uświetniły liczne występy artystyczne. Niewątpliwie dużym wyzwaniem było zaprezentowanie fragmentów opowiadania Marii Konopnickiej pt. Franek, w którym wystąpiły wspólnie dzieci oraz nauczycielki naszego przedszkola. W tytułową rolę Franka wcielił się Franciszek Rymarowicz z grupy „Pszczółki”. Inscenizacja uświetniona została pięknymi dekoracjami przenoszącymi widzów w świat poprzedniej epoki. Makiety kamienic małego miasteczka oraz odpowiednio dobrane stroje pobudziły niewątpliwie wyobraźnię odbiorców. Za przygotowanie wspaniałej dekoracji sali dziękujemy pani Annie Rzepce i pani Kamili Herbut.

W trakcie naszej imprezy nie mogło zabraknąć występów tanecznych przygotowanych pod kierunkiem Anny Szajnowskiej–Jajko. Dzieci ze starszych grup zaprezentowały się w tańcach: Powitanie Marii Konopnickiej tańcem z szarfami, taniec z pomponami do utworu I’m your little butterfly, taniec do utworu Que sera sera.

Przedstawiciele poszczególnych placówek do prezentacji swoich utworów wybierani byli na drodze losowanie, której dokonywał Wesoły JanekIgnacy Surmacz.

W dniu 18 maja 2017 w Przedszkolu odbył się również konkurs wewnętrzny poezji Marii Konopnickiej, w którym wystąpili przedstawiciele poszczególnych wszystkich grup  z naszej placówki:

    I Patrycja FicNiezapominajki
       Wiktoria GomółkaJabłonka
     II Maria Widziszewska , Karolina MendońPranie
     III Zofia BireckaTaniec
         Kacper ChorążakPrzy mrowisku
      IV Maja Siwak, Zuzanna KosztyłaSposób na laleczkę
      V Miłosz Kiczorowski , Piotr MendońNa zasadzce
      VI Julia OrganTęcza
           Jakub GrzybPan Zielonka
       VII Ignacy SurmaczWesoły Janek
             Igor MarczakŻuczek

Po występach dzieci nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Wiosenna łąka”, zaplanowanego w ramach Innowacji Pedagogicznej w placówce. Konkurs skierowany był do rodziców i dzieci z grup młodszych. Przygotowywane wspólnymi siłami (rodzice razem z dziećmi) prace zostały wykonane różnorodnymi technikami plastycznymi.

Wszystkim małym artystom występującym na naszej  przedszkolnej scenie przez 2 dni serdeczne gratulujemy pięknych i odważnych występów. Mamy nadzieję, że pobudziły one   w przedszkolakach wyobraźnię artystyczną. Za trud włożony w pracę dzieci zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. Wszystkim paniom przygotowującym dzieci składamy gorące podziękowania za poświęcony czas i życzymy sukcesów w dalszej pracy pedagogicznej i zadowolenia z sukcesów swoich podopiecznych.

Anna Adamska