Obchody Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Brzozowie

Popołudniowe zajęcia w tygodniu od 24 do 28 kwietnia upływają w naszym przedszkolu pod hasłem – ekologia. A wszystko to z okazji przypadającego w tym czasie Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi (22 kwietnia). We wszystkich grupach przedszkolnych prowadzone są zajęcia mające na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat ekologii, podnoszenie ich świadomości ekologicznej, a także kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska wśród najmłodszych.

Obchody Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi rozpoczęły się we wtorek 25 kwietnia, zaraz po śniadaniu, kiedy to dzieci wraz z wychowawczyniami zgromadziły się w sali „Smerfów”, aby obejrzeć występ artystyczny w wykonaniu dzieci z grupy „Motylków” oraz dzieci z kółka „Małego Ekologa”. Na samym początku dyrektor – Magdalena Sobota, przywitała wszystkie zgromadzone dzieci, przybyłych rodziców, nauczycieli, pracowników oraz przedstawiła naszego szczególnego gościa leśnik Urszulę Barć reprezentującą Nadleśnictwo Brzozów.

Następnie obejrzeliśmy inscenizację pt.: „Pogotowie leśne”, przygotowaną przez panie: Jolantę Szarek oraz Annę Bober, dzięki któremu przedszkolaki mogły zrozumieć rolę lasu w przyrodzie i konieczność przestrzegania zasad jego ochrony, uświadomiły sobie, że istnieją czynniki wpływające niszcząco na przyrodę, a także rozwijały emocjonalną więź z przyrodą, wrażliwość na jej piękno oraz właściwy stosunek do niej. Całość uświetniły występy naszych dziewczynek z kółka tanecznego prowadzonego przez Annę Szajnowską-Jajko.

Kolejnym punktem spotkania była scenka pt: „Ekologiczny Czerwony Kapturek” w wykonaniu nauczycielek.  W roli wilka-śmieciarza doskonale prezentowała się Joanna Pietryka, myśliwym została Anna Bober, a Czerwonym Kapturkiem – Lenka Serwańska. Żartobliwy występ sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie uświadomił, że za czystość naszej planety jesteśmy wszyscy odpowiedzialni – zarówno dorośli jak i dzieci.

W dalszej części głos zabrał nasz gość, który opowiedział nam o swojej pracy, o tym jak często spotyka się z zaśmiecaniem lasów, a także udzielił naszym najmłodszym wielu rad, co należy robić aby chronić las – miejsce życia wielu zwierząt i roślin, przed dewastacją ze strony ludzi.

Dziękujemy Nadleśnictwu Brzozów za zaangażowanie w nasze obchody Dnia Ziemi oraz przygotowane prezentów w postaci książeczek edukacyjnych oraz kolorowanek.

Każdy z uczestników tego wyjątkowego spotkania został odznaczony bransoletką z hasłem „Chociaż mało latek mam, to o przyrodę dbam” oraz odznaką „Przyjaciela Ziemi”, którą dumnie prezentowaliśmy na ubraniach. Przedszkolaki miały również możliwość złożenia życzeń  naszej „solenizantce” – Ziemi, które wychowawczynie zapisały na listkach. W ten sposób powstało piękne i nietypowe drzewo, które obejrzeć można w holu naszego przedszkola.

J. Szarek